Nowoczesne kuchnie na dotyk

2013-10-21Rafał Krzymiński, fot. (icekitty37)

Półki w szafkach zastępują szuflady, które coraz częściej są podświetlane. Nasze meble otwieramy dotykowo i zasłaniamy żaluzjami. Dzięki koszom cargo już nie mamy trudności z odnalezieniem przypraw czy nakrętek. Nowoczesne meble kuchenne wkroczyły do naszych domów i mieszkań.

 W kuchni z mojego dzieciństwa nie było zbyt wielu mebli. A może nie zwracałem na nie uwagi, jak każdy chłopak bardziej pochłonięty tym, co mama przygotowała do jedzenia, niż wyposażeniem wnętrz. W każdym razie w „jadalni” sprzed lat na pewno na ścianach wisiały szafki z płyt paździerzowych. Posiłki spożywało się przy prostym stole z małymi szufladkami na widelce i łyżeczki. Pamiętam jeszcze kuchenkę gazową.

Wielu z naszych Czytelników z pewnością ma podobne wspomnienia. Współczesne kuchnie, w niczym nie przypominają już tych z lat 80., czy 90. Jest w nich więcej mebli i elektroniki. Są też bardziej funkcjonalne.

- W kuchni mojej mamy pod zlewem zawsze stało mnóstwo garnków, misek a nawet patelni - opowiada Mariusz Hawrot z firmy Addo Meble - Przy gotowaniu obiadu trzeba się było mocno namęczyć, aby cokolwiek znaleźć. Dziś już odchodzi się od takich niepraktycznych i uciążliwych rozwiązań. Pod zlewem znajdują się szuflady, do których możemy włożyć sztućce. Od niedawna producenci mebli dodają także kosz z trzema pojemnikami do segregacji, która powoli wchodzi nam wszystkim w krew.

Ważny komfort przy otwieraniu szafek

Od czego rozpocząć umeblowanie naszej kuchni? Na pierwszy plan wysuwają się szafki.

Najtańszym rozwiązaniem jest gotowy zestaw mebli. W jego skład wchodzą: szafka pod zlewozmywak, szafki stojące przeznaczone do przykrycia blatem roboczym oraz kilka szafek wiszących. Dolne szafki kuchenne łączy się z blatem. Szafki kuchenne mogą tworzyć długie ciągi, w których jednakowe fronty mają różne funkcje lub też przerywane są otwartymi półkami lub przeszklonymi witrynami.

Można też skorzystać z pomocy studiów kuchennych. - Dla naszych klientów tworzymy projekt kuchni wraz z kompletnym umeblowaniem - podkreśla Mariusz Hawrot.

Zdaniem naszych ekspertów nie warto oszczędzać na komforcie otwierania szafek kuchennych. Najbardziej typowe są drzwiczki skrzydłowe. Zawiasy łączące szafkę kuchenną z korpusem kosztują ok. 25 zł. Inne mechanizmy to wydatek rzędu nawet kilkuset złotych.

Szafki skrzydłowe są trudne do otwierania w narożnikach, gdy otwarte dwie pary drzwiczek przeszkadzają sobie nawzajem. Ten system nie sprawdzi się również w przypadku mebli wysokich i szerokich.

Za droższe drzwiczki uchylne zapłacimy nawet powyżej 250 zł. To dobra metoda w przypadku niskich i szerokich wiszących szafek, gdzie tradycyjne otwieranie skrzydeł byłoby niewygodne oraz tam gdzie drzwiczki sprawiałyby wrażenie nieproporcjonalnych i byłyby niefunkcjonalne.

Modnym rozwiązaniem są szafki bezuchwytowe, które otwiera się dzięki wyfrezowanej krawędzi lub na „klik-klak” (szafka otwiera się samoczynnie po naciśnięciu w odpowiednim miejscu). Systemy bezuchwytowe nie są tanie. Kosz za sztukę to od 70 do 120 zł. Warto w nie jednak zainwestować, bo przy takim systemie otwierania małe dzieci na pewno nie nabiją sobie guza o wystające uchwyty.

Modne są drzwiczki przesuwne, które podobnie jak żaluzjowe, nie zabierają miejsca przed szafką. Fronty są wówczas osadzone na prowadnicach. Kupując szafki z takimi drzwiczkami, dobrze jest zwrócić uwagę na jakość i gwarancję systemów przesuwnych

Coraz więcej gadżetów

- Producenci wyposażają meble kuchenne w coraz większą ilość gadżetów - przekonujeJanuszGrabowski. - Nie ma, co się dziwić, przecież praktycznie każdy z nas lubi nowości. Jest to też dobry sposób na zwiększenie sprzedaży. Barierą nie do przeskoczenia dla klientów nierzadko są jednak kosmiczne ceny. I tak dla przykładu za kuchnie, w których szafki są obsługiwane przez dotykowy panel trzeba zapłacić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Jest to jednak spora frajda dla naszych dzieci, bo lubią się bawić w otwierania i zamykanie, takich szafek.

 

Prawdziwą furorę robią wysuwane na dotyk kontakty ukryte w blacie, podświetlane szuflady, oraz schowki na pukanie (w lewej strony kuchni jest umieszczony schowek, który otwiera się po pojedynczym puknięciu).

 

Janusz Grabowski zwraca uwagę, że w szafkach kuchennych coraz częściej montowane są kosze cargo - System cargo tworzą kosze umieszczone na stelażach zamontowanych we wnętrzu szafki – opowiada - Wysuwają się po jej otwarciu, co ułatwia prace kuchenne i porządkowe. W szafkach cargo rzeczy są posortowane i widoczne, aby się do nich dostać nie trzeba sięgać w jej głąb.

W zależności od przeznaczenia kosze mogą być ażurowe lub pełne, a także z wkładem -stojakiem na butelki. Służą do przechowywania żywności i naczyń. Cargo niskie, do 75 cm, umieszczamy pod blatem, w dolnym ciągu szafek. Wąskie podblatowe umożliwiają zagospodarowanie niewielkich przestrzeni między innymi meblami

 

Najpopularniejszym wykończeniem w cargach jest chrom, jak również pokrycie w lakierze srebrnym lub białym.

Asortyment koszt cargo jest bardzo bogaty. Warto zwrócić uwagę na Magic Korner do szafki narożnej. Carga podblatowe dwu i trzy półkowe, carga z pełnym dnem i wysokie szafy cargo maxi. Standarem obecnie są na carga na prowadnicach z dociągiem i cichym domykiem. W koszach tego typu wysuwamy zawartość całej szafki przed mebel. Ich szerokość oraz głębokość jest dopasowana do standardów szafek kuchennych, tak do tych wąskich, jak i bardziej pojemnych.

 

Na rynku obecne są także carga na prowadnicach pełnego wysuwu czy rolkowych lub prowadnicach z dociągiem.

Bardzo przydatne są kosze Cargo przy szafkach skośnych w narożniku. Pozwalają nam na maksymalne wykorzystanie wolnej przestrzeni i likwidują tzw. dziury, które często chcemy ukryć przed gośćmi.

 

Pokrewnym asortymentem są szuflady wewnętrzne druciane.

Szuflady zastępują półki

Przez lata przyzwyczailiśmy się do szafek z klasycznymi półkami. Każdy z nas, kiedyś poirytowany wychodził z kuchni bezskutecznie próbując coś znaleźć. Na szczęście o tych kłopotach możemy już zapomnieć. Z pomocą przychodzą szuflady wewnętrzne, które są proste w obsłudze i bardzo praktyczne. Pozwalają ba łatwe i niedrogie przechowywanie produktów mąki, cukru, makaronu czy słoików. Ich zaletą jest też nowoczesny design. Każda szuflada, co ważne jest montowana osobno.

Szuflady są produkowane ze stali lub tworzywa sztucznego.

 

- Wielu naszych klientów chwali sobie zalety tego rozwiązania - podkreśla Mariusz Hawrot z Addo Meble.

Stół to serce kuchni

Trudno sobie wyobrazić kuchnię bez kuchennego stołu. Co prawda w nowoczesnych wnętrzach jego rola została troszkę ograniczona, ale wciąż jest miejscem, gdy od czasu do czasu zbiera się cała rodzina. Stół to wciąż serce kuchni i całego mieszkania. Wybór stołów jest olbrzymi, różnią się wielkością, kształtem, kolorem…

W malutkiej kuchni, tak naprawdę wystarczy stolik składany. Można przy nim wypić kawę ze znajomymi lub w razie konieczności łatwo przestawić w dowolne miejsce.

 

W nowoczesnej kuchni meble dominują geometryczne formy mebli, szlachetne materiały. Próżno tam szukać dodatkowych ozdobników. Stół, który oddziela naszą „jadalnię” od salonu proponujemy umiejętnie wkomponować w kuchenną zabudowę. Wyposażmy go w solidną ramę i oprzyjmy na kuchennym parapecie. Zyskujemy wtedy dodatkową półkę na przyprawy lub podkładki na talerze.

Nasi eksperci proponują też poeksperymentować i zafundować sobie tzw. stylistyczny miks. Lakierowany stół na wysoki połyski i nowoczesne krzesła połączmy z drewnianym kredensem. Efekt gwarantowany!

Jeśli mieszkamy w domku warto, aby nasze krzesła i stół były podobne do tych, które znajdują się na tarasie. Moja koleżanka z Zaboru wybrała nieduży okrągły stolik na solidnej metalowej nodze i metalowe krzesła ze wzorem serca na oparciu.

Gdy kuchnia jest sporym i dobrze doświetlonym pomieszczeniem stół warto umieścić, jak najbliżej okna.

Mała kuchnia w stylu rustykalnym powinna być wyposażona w stół o podobnym klimacie. Z tej też przyczyny jego blat może być zrobiony z dwóch starych desek wspartych na solidnych toczonych nogach. Aby na długo zachował urodę blat musi być impregnowany klika razy w roku.

W niektórych domach kuchnia wraz z jadalnią są połączone z salonem. Jeśli gospodarz chętnie w niej biesiaduje możemy się pokusić, aby umieścić w tak obszernym pomieszczeniu aż dwa stoły. Na pierwszym będącym częścią kuchennej wyspy spożywamy śniadania. Drugi w części jadalnej doskonale nadaje się na większe uroczystości rodzinne.

Żaluzje opanowały kuchnie

Żaluzje zwykle zakładamy na oknach. Można je zastosować także w naszych kuchniach pod postacią drzwiczek. Najczęściej produkuje się je z aluminium, tworzywa sztucznego oraz szkła. Lekko się zamykają i otwierają. Niektóre modele mają siłowniki, które dodatkowo to ułatwiają. Drzwiczki można otwierać na dwa sposoby: z dołu do góry lub na bok. Te drugie świetnie sprawdzają się również w zabudowach w kształcie łuku. Żaluzje najlepiej wypadają w małych przestrzeniach, gdzie brakuje miejsca na rozwierane drzwi.

Nasze meble kuchenne bez problemu możemy schować za zasłoną. W tym celu wystarczy unieść żaluzje, by uzyskać dostęp do sprzętów ukrytych w szafce. Wewnątrz schowka z kolei zamontujmy gniazdko. Jeśli na najniższym poziomie ustawimy urządzenie elektryczne nie trzeba będzie ich ciągle wystawiać, ani chować. Po opuszczeniu żaluzji szafka wygląda, jak dodatkowe okno kuchenne.

Wysoką szafkę na blacie roboczym mogą zamykać otworowane drzwiczki żaluzjowe. Część lamelek, czyli listewek jest ażurowa, co ułatwia wentylację wnętrza schowka.

Jeśli zdecydujemy się na szafki w zabudowie o kształcie łuku to możemy je zamknąć w poziomie drzwiczkami żaluzjowymi. To ma znaczenie nie tylko praktyczne, ale i estetyczne. Ułożone w ten sposób żaluzje podkreślają półokrągły kształt całego wnętrza.

 

Coraz trudniej jest nam wyobrazić sobie kuchnię bez zmywarki do naczyń. Jeszcze kilka lat temu uchodziła za luksus i fanaberię, na którą mało, kto może sobie pozwolić. Obecnie jest dostępna, w co piątym polskim domu. Małżonkowie przestają się kłócić o stertę talerzy i szklanek do umycia, ale dyskutują, o tym, jak i czy zabudować zmywarkę. O tym i o pozostałych sprzętach AGD przeczytamy w kolejnej części naszego raportu za tydzień.

 

 http://twojrynek.pl/PL/92/1198/Nowoczesne_kuchnie_na_dotyk/